Deklaracja dostępności
- Data publikacji strony internetowej:
- Data ostatniej istotnej aktualizacji:
Stan dostępności cyfrowej
Ta strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub włączeń wymienionych poniżej.
Niedostępne treści
Niezgodność z załącznikiem
- Wiele zdjęć nie posiada pełnych alternatywnych opisów, zamieszczone plakaty nie są w pełni przejrzyste i dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Nadmierne koszty
- Niektóre zamieszczone artykuły, zdjęcia i załączniki na stronie Poradni zostały opublikowane przed wejściem ustawy o dostępności cyfrowej. Zastosowanie dostępności tej funkcji w stosunku do artykułów opublikowanych przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej oznacza wysokie koszty.
Treści nieobjęte przepisami
Przygotowanie deklaracji dostępności
Przygotowanie deklaracji dostępności i jej aktualizacja
- Data sporządzenia deklaracji:
- Data ostatniego przeglądu deklaracji:
Deklarację sporządziliśmy na podstawie samooceny w oparciu o Listę kontrolną do badania dostępności cyfrowej strony internetowej v. 2.2 (docx, 0,12MB).
Udogodnienia, ograniczenia i inne informacje
Na stronie internetowej znajduje się logo z menu dostępności dla osób niepełnosprawnych.
Posiada ona następujące ułatwienia:
- podwyższony kontrast,
- możliwość powiększenia liter na stronie,
- możliwość zwiększenia interlinii,
- odstęp pomiędzy literami oraz kursora,
- podświetleni linków na stronie internetowej,
- nawigacja klawiaturą.
- na stronie internetowej Poradni został opracowany tekst łatwy do czytania i zrozumienia.
Skróty klawiszowe
- Na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do Ewelina Jeleń — mailowo: sekretariat@pppptarnow.pl lub telefonicznie: 146272707.
Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.
Zgłaszając takie żądanie, podaj:
- swoje imię i nazwisko,
- swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
- dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
- opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.
Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.
Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki, poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.
Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.
Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością
Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.
Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.
Pomocne mogą być informacje, które można znaleźć na rządowym portalu gov.pl. Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.
Pozostałe informacje
Dostępność architektoniczna
ul. Krzyska 17A, 33-100 Tarnów
Powiatowa Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna w Tarnowie działa w czterech lokalizacjach:
- Siedziba główna: ul. Krzyska 17
- Filia w Tuchowie : ul. Zielona 20
- Filia w Wojniczu: ul. Jagiellońska 17
- Filia w Żabnie: ul. Aleje Piłsudzkiego 31
Budynek zlokalizowany przy ul. Krzyskiej 17A w Tarnowie spełnia następujące minimalne wymagania o których mowa w ustawie:
• zapewnia informacje na temat rozkładu pomieszczeń w budynku – tablica informacyjna umieszczona na parterze budynku,
• w sekretariacie zainstalowano pętlę indukcyjną umożliwiającą wzmocnienie dźwięku dla osób z aparatami słuchowym,
• osoba z niepełnosprawnością ma prawo wstępu do budynku z psem asystującym.
Została opracowana procedura wejścia na teren jednostki osoby niepełnosprawnej z psem asystującym. Przed budynkiem przy ul. Krzyskiej 17A w Tarnowie znajduje się parking z wyznaczonym miejscem dla osób z niepełnosprawnościami. Przy drzwiach wejściowych do budynku zamontowany jest domofon ułatwiający kontakt z sekretariatem. Wejście do budynku przy ul. Krzyskiej 17A w Tarnowie odbywa się z pośrednictwem schodów wyposażonych w barierkę. Schody w budynku oklejone są żółto-czarnymi taśmami kontrastowymi dla osób słabowidzących. Niepełnosprawni klienci mogą być przyjmowani na parterze w celu zapewnienia dostępu alternatywnego. Budynek nie posiada windy.
Budynek zlokalizowany przy ul. Zielonej 20 w Tuchowie jest w budynkiem wielofunkcyjnym, ma dwie kondygnacje nadziemne. Poradnia znajduje się na piętrze. Główne wejście do obiektu usytuowane jest od strony północnej. Wejście z parteru schodami na piętro na korytarz i do poszczególnych pomieszczeń Poradni. Budynek nie ma windy. Toaleta jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Filia Poradni zlokalizowana przy ul. Jagiellońskiej 17 w Wojniczu nie spełnia następujących minimalnych wymagań określonych w ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w zakresie dostępności architektonicznej:
• nie ma zapewnienia wolnych od barier poziomych i pionowych przestrzeni komunikacyjnych budynków – brak windy,
• brak komunikatów dźwiękowych i świetlnych dla osób niewidomych i słabowidzących,
• brak zapewnienia informacji na temat rozkładu pomieszczeń w budynku,
• nie zapewnia osobom ze szczególnymi potrzebami możliwości ewakuacji lub ich uratowania w inny sposób.
Budynek zlokalizowany przy ul. Aleja Piłsudskiego 31 w Żabnie spełnia następujące minimalne wymagania o których mowa w ustawie:
• posiada windę w komunikacji pionowej,
• pomieszczenia są opisane w alfabecie Braill’a,
• zapewnia informacje na temat rozkładu pomieszczeń w budynku – tablica informacyjna umieszczona na parterze budynku przy drzwiach wejściowych,
• zapewnia osobom ze szczególnymi potrzebami możliwości ewakuacji lub ich uratowania w inny sposób.
W budynku Filii w Żabnie znajdują się dwie toalety dla osób z niepełnosprawnościami. Przy furtce do budynku zamontowany jest domofon ułatwiający kontakt z sekretariatem. Przy wejściu głównym znajduje się miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. W Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnowie oraz w Filii w Tuchowie i w Wojniczu pomieszczenia nie są oznaczone etykietami w alfabecie punktowym Braille’a. W razie potrzeby Filia w Tuchowie umożliwia bezpłatny kontakt z pracownikiem posługującym się alfabetem Braille’a. Do budynku Filii PPPP w Tarnowie, Tuchowie, Wojniczu i Żabnie osoba z niepełnosprawnością ma prawo wstępu z psem asystującym. Została opracowana procedura wejścia na teren jednostki osoby z niepełnosprawnościami z psem asystującym.
Dostępność komunikacyjno-informacyjna
Opis dostępności komunikacyjnej:
Filia Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tuchowie umożliwia bezpłatny kontakt osobom doświadczającym trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się zwanych dalej „osobami uprawnionymi” dostęp do świadczenia usług tłumacza migowego. Aby skorzystać z usługi tłumacza, osoba uprawniona zobowiązana jest zgłosić chęć skorzystania z tej usługi zgodnie z ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się co najmniej na 3 dni robocze przed planowaną wizytą:
Filia PPPP w Tuchowie: e-mail: filiatuchow@pppptarnow.pl numer telefonu: 146526494, z wyłączeniem sytuacji nagłych. Po dokonaniu zgłoszenia osoba komunikująca się językiem migowym zapewni obsługę w terminie przez nią wyznaczonym lub z nią uzgodnionym. Osoba uprawniona będąca osobą niepełnosprawną, zgodnie z ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania ma możliwość również skorzystać z pomocy osoby przybranej, która ukończyła 16 lat i została wybrana przez osobę uprawnioną w celu ułatwienia porozumiewania się z osobą uprawnioną i udzielenia jej pomocy w załatwieniu spraw. Wizyta w Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnowie i w Filiach nie musi być wcześniej uzgadniana.